Co to slackline je? Protože už na toto téma padlo mnoho slov i vět, odpovím zcela stručně a česky – slackline je transformované provazochodectví do páskochodectví či popruhochodectví.
Chtěl jsem tak trochu sám pro sebe shrnout do pár vět, jak by člověk mohl začít s touto aktivitou. Ačkoliv na netu najdete mnoho lákavých fotek i videí, začít by se mělo od postupně, přibližně takhle:
- Lowline, shortline = slackline těsně nad zemí délky 5-20 m. Na začátku budete vůbec rádi, že si na popruh stoupnete a udržíte se 5 sekund. ;)
- Longline, waterline = slackline těsně nad zemí délky 20-100 m. Potom, co zvládáte základy pohybu a rovnováhy, můžete se pouštět postupně do delších projektů. Každý přidaný metr navíc přinese potřebu intenzivnějšího soustředění a dokonalejšího ovládání rovnováhy.
- Trickline - slackline těsně nad zemí délky 5-15 m. Potom, co člověk na popruhu chodí popředu, pozadu, je načase začít s triky. Na internetu je inspirace na plný úvazek.. ;)
- Highline = slackline vysoko nad zemí vyžadující dodatečné dojištění. Tahle disciplína je jistě jen pro ty, co se trochu vyznají v lezení, protože správně napnout, spočítat síly a vše dojistit už jistě není pro každého.
Jaké je potřeba vybavení?
Na internetu začínají přibývat produkty, sety a doplňky. Zkusím udělat stručný přehled a okomentovat, jak to vyhovuje mě.
1. Minimalistické řešení od singing rocku (koupit lze i tady)
Tenhle set jsem měl možnost vyzkoušet na vlastní nohy. Tento set je pro někoho, kdo se nechce trápit studováním metodik, jak lajny napínat. Pokud Vás ale slackline chytne, brzy Vám začne vadit velmi nekvalitní ráčna nebo poněkud ostrý popruh.V setu chybí ochrana kůry stromu, kterou obzvláště u některých stromů, doporučuji doplnit.
Podobné sety se dají koupit od německé firmy Slackstar (distribuované např. slack-line.cz). Site krásný design, ale příliš drahé.
Nebo také sety Gibbon (distribuované např. dvaadvacítkou).
Do podobného projektu se pouští i CHARKO, ale opět platí, že design nepříjemně zvyšuje cenu.
2. Kombinovatelné sety od slackshopu
Ve slackshopu jsem si kupoval všechny kovové prvky (bandita, šekl, fixer, atd.). Naprostá spokojenost. U obchodu i produktů je vidět, že majitelé aktivně lezou, a že přesně vědí, co je venku potřeba. Všechny sety, které nabízejí dávají smysl, jsou pečlivě popsané, včetně metodiky napínání. Při nákupu setu z tohoto obchodu bych postupoval koupí menšího setu, který bych v budoucnu postupně rozšiřoval podle toho, jak mi slackline půjde. Kdybych uvažoval o jednorázovém nákupu, tak rozhodně set Master.
Vlastní set si sestavil i eshop slack.cz. Osobně ho vyzkoušený nemám, ale podle popisu obsahuje vše, co by mohlo být potřeba. Slabinou by mohly být sešité smyce na uchycení kolem stromu – kvůli jejich malé nosnosti a pevné délky. Také si nejsem jist, jestli u 20m dlouhé slackline stačí ráčna na dostatečné napnutí (dost záleží na její velikosti).
Jestli něco může konkurovat profesionálním setům od slackshopu, pak jsou to sety z tohoto eshopu. Jako nejvýhodnější set pro start začátečníků, co to myslí vážně, je set Classic, který podle pohledu obsahuje vše, kromě ochrany stromu. Jediná slabina, co cítím je, že žlutý popruh se používá současně pro lezení i pro dotahování multipulem, a že díky ukotvení lockpinem (kterému se spíše říká linelocker) se nedá popruh předpnout.
I zde lze nakopit mnoho doplňků, které jsou cenově velmi výhodné.
Jak slackline napnout?
To velmi záleží na konkrétním zakoupeném setu. U jednotlivých setů či v eshopech najdete, jak způsoby kotvení popruhů, tak způsoby dopínání. U kratších se často používá ráčna, u delších popruhů (nad 20m) už budete muset vyrábět kladkostroje.
Shrnutí
Osobně bych se vyhnul nakupováním začátečnických setů s předšitým očkem (skupina 1) a vrhnul se rovnou do profesionálnějších setů od slackshopu či lajny.cz. Ale je pravda, že můj pohled je zkreslený, neboť mám za sebou letité zkušenosti stavbou lanových překážek a líbí se mi složitější techniky dopínání.
2 comments
Comment by Ňam on May 11, 2011 at 8:15 am
Gibbon 5cm – vyzkoušen. Určitě není špatné mít něco takového doma na tríčky. Lajna vypadá kvalitně, ráčna je úplně skvělá. Jen to uchycení mohli pořešit lépe..
Comment by Pepa on September 21, 2011 at 9:02 pm
Já mám super zkušenost se setem UNI z lajny.cz. Není složité ho napnout a je to držák jako blázen. Gibbon sety maj dobrý vlastnosti, ale dost rychle se ničí.