Tento článek bude orientován tak trochu prakticky…Nějak moc často se setkávám s tím, že si hodně lidí nedokáže nic vyhledat na internetu. Jak se říká, na internetu je všechno – jen to umět najít…Tak se to pokusím nějak hezky shrnout…
Vyhledávat se dá několika cestami, já se ale pokusím popsat pouze fulltextové vyhledávání (ostatní jen zmíním – např. metavyhledávače, specializované katalogy, oborové zdroje, knihovní služby).
Fulltextové vyhledávání znamená, že prohledáváte internet na základě vámi zadaných klíčových slov. Výsledky vyhledávání se řadí podle počtu výskytů na dané stránce, nebo podle toho, kolik daný web přispěl na konto vyhledávací služby. ;)
Několik příkladů fulltextových vyhledávačů :
České
Jyxo www.jyxo.cz – jeho výhodou je, že zvládá české skloňování (to znamená, že zadáte vyhledávání slova “Pepa” a on vyhledá i “Pepovi”, “Pepy”,…), také vyhledává zboží, články, video, hudbu, obrázky…
Morfeo www.morfeo.cz – ten není zas až tak zajímavý, ale chtěl jsem jej uvést…
Zahraniční
Google www.google.com – Světová jednička, můj miláček, největší databáze, vyhledává nejen v html, ale i ve dalších formátech např. doc nebo pdf…vyhledává taktéž obrázky…
Alltheweb www.alltheweb.com – čerstvostí dat lepší než google , neumí hledat slova s českou diakritikou
Na Muschkovo přání ještě dva vyhledávače:
Mooter www.mooter.com – vyhledané odkazy třídí logicky do skupin
Froogle froogle.google.com – hledá v obchodech
Jak dotaz zadávat?
To je na vyhledávání ta nejdůležitější část. Můžete zadat například celou větu, ale šance, že bude na webu v přesném znění je velmi malá. Proto je dobré používat logické operátory AND (př. “zelená” AND “tráva” – vyhledávač bude vyhledávat všechny stránky, kde jsou tahle dvě slova) nebo OR (“zelená” OR “tráva” – vyhledávač najde všechny stránky, kde je alespon jedno ze slov).
Záleží také na pořadí slov – to první má vyšší prioritu než to druhé. Také můžete narazit na problém, když vyhledáváte podle slova, které se na internetu objevu velmi mnoho – pak je třeba najít upřesňující informace.
Někdy je nutná „čeština“ jindy „cestina“ – je dobré vyzkoušet obě možnosti.
Nebojte se, například u Googlu, využít rozšířené vyhledávání – pak se nemusíte učit používat pomocné příkazy filetype: site: link: nebo intitle: a můžete vyhledávat soubory, na konkrétních stránkách nebo třeba jen v nadpisech stránek…
a tady ještě přidám pár linků, které je téměř povinnost znát a používat…
Idos – hledání dopravních spojů
Mapy – brouzdání si v mapách po celé ČR
multimap.com – brouzdání si v mapách z celého světa
teď mě víc nenapadá…
Wikipedia – velmi zajímavá encyklopedie (dokonce ji můžete libovolně sami rozšiřovat…)
A na závěr malá soutěž – jsem zvědav, kdo najde slovo, které se na internetu vyskytuje nejčastěji…napište vyhledávač – slovo a počet nalezení…
No comments