Díky sílícímu ekonomickému tlaku na moupeněženku, rozhodl jsem se po dlouhé době využít brigádně potentní Prahu a něco si přivydělat. Do prohlížeče jsem naházel několik pracovních agentur (v tomto ohledu je technika geniální) a začal scannovat pracovní příležitosti.

Nakonec vyhrála léty ověřená agentura Majora. U jedné, kterou mám kousek od školy, mě vyděsili složitou smlouvou a daňovými srážkami. U Majory je to sice stejné, ale asi to tak nějak umí podat, takže mi to u nich tolik nevadí ;)

Vybral jsem si práci v prodejně koberců Trend (jen 15 minut od koleje) na celý víkend. Ale o tom jsem tak úplně psát nechtěl (i když Vám brigádu v kobercích samozřejmě doporučuju – je tam čisto a měkko ;) – spíš mám několik už trochu vychladlých postřehů (přidám k nim postřehy i z dalších brigád a jednoho pracovního pohovoru ;) :

1) První dojem
Přijde mi, že je nesmírně důležitý. To, jakým způsobem zapůsobíte na člověka během prvních chvil bude mít vliv na Váš budoucí vztah a na společnou komunikaci.
Asi bych aplikoval podobné pravidlo jako na stopu : řidič má vždycky pravdu. Často se Vám stane, že zastáváte jiný postoj k problémům (situacím), které Vás v časovém úseku pro vytváření vztahu s kolegou (či nadřízeným) potkají. Mě osobně přijde nejlepší podpořit názor kolegy, i když s ním nesouhlasíte. Důležité postavit první dojem na tom, že si vlastně rozumíte, protože jedině tak Vás v budoucnu daný člověk bude poslouchat, protože si myslí, že jste si v zásadě podobní.

2) Inteligence ovlivňuje pracovní prostředí
Tý jo, to je nadpis ;) Možná je chyba to zobecnit, ale mě přijde, že to platí.
Definujme pojmy : jednodušší člověk je člověk s nižším vzděláním, který žije jednoduchý život, není schopen kritického myšlení, je ovlivňování konzumní společností. Chytrý člověk – dostalo se mu vzdělání, je cílevědomý, hledá neustále nové podněty, jeho život je pestrý.
Když jsem pracoval s jednoduššími lidmi (například v Carefouru, v kobercích) tak jakoby vyhledávali cokoliv, co by mohli nenávidět. Ničemu se nezasmáli, na všem a na všech viděli jen to horší..
Kdežto s chytrými spolupracovníky (Lanové centrum PROUD, kancelářské práce) si pracovní čas vyplníte vtípky, vyprávěním historek či smíchem na rozlitým mlékem.

3) vliv komunismu
Tak tento bod mi možná u Vás neprojde, ale zkusím to…
Právě na brigádě u koberců u kolegy jsem pocítil vliv minulého režimu na jeho chování. Takovéto, “vy jste zedník? Tak to Vám to maso dám levněji, chceme s manželkou stavět…” Prostě kolega vždy jednal tak, aby to vypadalo, že to dělá jen pro něj “že jste to vy”. Vždycky začal tím, že to nejde a postupně z něj vypadávalo, že tam má vzadu schovanou ještě jednu cívku a “že jste to vy”, já jí donesu… Nebyla v jeho chování přirozená dobrost k zákazníkovi či loajalita k firmě, ve které pracuje.

Tak to byly mé pracovní postřehy. Musím udržet rozumnou délku článku… ;))