Další díl seriálu “11 nejčastějších chyb první pomoci” je o transportu raněných…Pokusím se Vám rozmluvit improvizovaný transport a popřeju co nejrychlejší příjezd odborníků…
Špatně
V mysli mnoha laiků-záchranářů stále přetrvává nesprávná představa o tom, že pro přežití ohroženého pacienta má největší význam jeho rychlý převoz do nemocnice. Z těchto důvodů se občas stává, že zraněného z místa nehody převeze do nemocnice ochotný řidič (zpravidla bez poskytnutí první pomoci). Tento postup je nutno důrazně odmítnout, hned vysvětlím proč.
Vyprošťování, nakládání a transport patří v případě úrazů k velice rizikovým činnostem. Jejich neodborné provedení může mít za následek rozvoj šoku a vznik druhotných poškození. Bezvědomému pacientovi nelze při převozu osobním vozidlem zajistit průchodnost dýchacích cest. Mnohé chorobné stavy vyžadují speciální transportní polohu, kterou laik zpravidla nezná a nemůže jí docílit. Kaskadérská jízda – nárazy, odstředivá síla, náhlá akcelerace apod. – zvyšuje utrpení zraněného. Ke zklamání dochází při následném kontaktu se zdravotníky. Laik naráží na řadu bariér, průjezdem vrátnicí počínaje, přes hledání cílové ambulance, konče problémy s vyložením a předáním. Pacient se při tomto postupu dočká ošetření podstatně později, protože v nemocnici není očekáván, nikdo o něm neví. Určitě bychom vymysleli mnoho případů, kdy by to bylo možná vhodnější, ale takové případy nazýváme výjimkou potvrzující pravidlo ;) a radši si pojďme ujasnit, jak to s tím transportem je…
Dobře
Jak a kdy transport objednat?
Pro pomoc voláme tísňovou linku 155.
To, jestli je transport nezbytný můžeme vyřešit s operátorkou. Určitě není nikdo schopen vydat seznam situací, kdy je transport odborníky nutný a kdy můžete, např. dítě se zlomenou rukou, odvézt sami, aniž byste zatěžovali integrovaný záchranný systém. Vždy se budete rozhodovat dle konkrétní situace, ale držel bych se pravidla, čím složitější situace, tím spíše bych ji nechával na profesionálech.
Nezapomeňte, když už se rozhodnete pro transport záchrannou službou, je třeba co nejvíce zkrátit dobu příjezdu – kvalitním popsáním místa nehody případně kontaktní osobou na odbočkách (u vchodu do paneláku, atd.)
Jak probíhá transport odborníky?
Při standardním uplatnění záchranného řetězce je pacient ošetřen, jsou provedena protišoková opatření, dostane léky proti bolestem. Nakládání se provádí odborným způsobem s využitím speciálních pomůcek, je zvolena optimální poloha. Transport se provádí šetrně, tělo nemocného je přikurtováno. Převoz probíhá pod odborným dohledem, životní funkce jsou monitorovány. Závažné odchylky jsou včas registrovány a mohou být účinně léčeny. Příjmové oddělení je v předstihu vyrozuměno, lékař záchranné služby může předem specifikovat požadavky na předpokládaná vyšetření. Nic se nestane ani v případě, když je nemocniční personál v době příjezdu zaneprázdněn jinými úkoly. O pacienta nadále odborně pečuje tým zdravotnické záchranné služby.
Život nezachraňuje rychlá jízda ani budova nemocnice. O přežití rozhoduje včasná a kvalitní první pomoc na místě nehody. Nekvalifikovaný transport nevhodným dopravním prostředkem může poskytnutou pomoc zcela znehodnotit.
Modelová situace
Modelová situace o tom, jak přijíždí profesionální záchranná služba a přebírá si pacienta by asi záživná moc nebyla. Ale můžeme ukázat, jak náročná je přeprava vlastními silami a že je rozumnější, pokud to lze, počkat na odborníky.
Můžeme si vyzkoušet :
- transport osoby na 200m samostatně, ve dvojici, ve skupině
- transport osoby z druhého patra po schodišti (dbejte na zvýšenou opatrnost)
- nakládání a vykládání z auta (pomocí Rautekova chvatu)
Zkuste mít k dispozici i nějaké další pomůcky – dřevěnou desku, židli, deku, nosítka.
Při review vyhodnoťte fyzickou náročnost jednotlivých způsobů, jejich použitelnost, ale také to, jak se cítili zachraňovaní.
No comments