Další díl seriálu “11 nejčastějších chyb první pomoci” je o řízení záchranné akce. Jen připomenu, že jsem psal tuto práci pro obyčejné lidi. Nadpis zní, jako by byl článek orientován pro záchranáře. Není tomu tak. I vy se například můžete setkat s autonehodou, kde se najednou ocitne velké množství lidí, kteří i třeba budou chtít pomoci. Může vzniknout chaos, který vy jednoduše můžete uřídit. Zkrátka čtěte dále ;))
Špatně
V kapitole jedna jsme se věnovali chybám ve vlastním rozhodování. Tato bude popisovat chyby ve spolupráci zachránců. Když už mají zranění to štěstí, že k nim dorazilo více zachránců, nemají vyhráno.
Může se totiž stát, že nebudou vůbec spolupracovat a každý tam bude sám za sebe. Nerozdělí si úlohy a neurychlí tak celou pomoc. Budou zmateně pobíhat, dublovat činnosti a snažit se celou situaci nějak vyřešit – místo toho, aby spojili síly.
Dobře
Při jakékoliv situaci, kde je více zachránců je dobré si předem ujasnit, kdo povede záchrannou akci (záchrannou akcí rozuměj úkony, které povedou k zachránění poraněného – tedy i když někoho odvedete do stínu, když má úžeh, je záchranná akce).
Většinou to bývá ten nejzkušenější z okolí – doktor nebo největší odvážlivec :o). Pokud se takový člověk nenajde, je to na Vás. Jestliže tak učiníte, většinou se uleví nejen zachráncům, ale i raněným, kteří vidí, že máte situaci pod kontrolou, i když tomu tak třeba nemusí být.
Důležité situaci opravdu řídit – tedy potom, co jste se hlasitě přihlásili začněte rozdávat příkazy. Mluvte ke konkrétním lidem s jednoduchým popisem toho, co mají udělat. V žádném případě nepoužívejte: „někdo zavolejte sanitku“. Snažte se, pokud to jen jde, věnovat jen řízení situace, abyste neztráceli přehled. Buďte tu pro zachránce jako poradce, snažte se pozorovat, jestli s něčím nepotřebují pomoci.
Uvidíte, že po pár rozdaných úkolech se Vám okamžitě zvýší autorita, neboť budete působit profesionálně.
Modelová situace
Cílem této modelové situace je vyzkoušet si vůdčí roli – jaká jsou její úskalí a jak je těžké „nic nedělat“. Prakticky je úplně jedno jaká to bude konkrétní simulace zranění. Ale řekněme místo výbuchu 3 zranění (jeden schovaný opodál) – důležité, aby na místo dorazila skupina zachránců – už dopředu si určí, kdo bude velitel.
Ten na místě zvolá, že si bere situaci na triko a začne rozdávat úkoly vedoucí k pomoci zraněným – zavolání pomoci, zjištění životních fcí, sledování stavu raněných, zajištění záchranných pomůcek, ohraničení místa výbuchu, hledání dalších zraněných, …
Po krátkém review můžeme situaci zopakovat s nabitým vědomostmi a s výměnou role „velitele akce“.
No comments