Další díl seriálu “11 nejčastějších chyb první pomoci” je o zaškrcování ran…Tím se také dají udělat chyby, a nepříjemné…

Špatně
Pokusím se vystihnout pár chyb, které se v této souvislosti činí. Je špatné zaškrcovat každé zranění. Je špatné zaškrcení opakovaně povolovat. Je špatné zaškrcovat nevhodným škrtidlem. Je špatné nezaškrcovat, když je to nezbytně nutné (velké zevní krvácení). Téma je asi jasné, tak pojďme k tomu, jak je to správně…

Dobře
Zaškrcování není k tělu zrovna nejpřívětivější – při zaškrcování vzniká mnoho metabolických zplodin a krevních sraženin, které jsou po uvolnění škrtidla vpuštěny do těla, takže pokud to jde, je lepší se jí vyhnout.

1. Kdy ale musíme škrtit :
• velká zevní krvácení (zejména tepenná) končetin (pokud nelze zastavit jinak – tlakový obvaz, tlakový bod, někdy také škrtíme pro přechodnou dobu, než zavážeme tlakový obvaz)
• amputace končetiny

2. Kde? Co nejtěsněji nad ránou směrem k srdci. Nikdy neškrtíme přes klouby (loket, kolena,…) Na bérci a předloktí jsou dvě kosti, proto je stažení méně účinné.

3. Čím? Širokým elastickým materiálem – nejlépe škrtidlem ;) Širokým alespoň 5 cm.

4. Ihned po zaškrcení je důležité zaznamenat čas zaškrcení, případně i člověka (s tel. číslem), který to udělal. V případě, že k tomu nemáte materiál – měl by člověk u raněného zůstat, aby později mohl doktorům říct všechny potřebné údaje.
Zaškrcení se nedoporučuje povolovat z výše uvedeného důvodu. O povolení se již postarají profesionálové v nemocnici…

5. Pár slov závěrem. Většina příruček varuje před použitím škrtidel z důvodu možného poškození nervů nebo odúmrtí končetiny v důsledku dlouhodobého zatažení. Při použití správných materiálů poškození nervu nehrozí. Dlouhodobé zatažení dnes již nepřichází v úvahu. Záchranná služba zraněného zpravidla převezme do patnácti minut (+ čas převozu do nemocnice – až tam budou škrtidlo povolovat). Ani moc nechci spekulovat o situaci, kdy je šance na příjezd pomoci omezena – nebude snadné z takové situace vyjít bez následků – přeji, ať se tak nestane…
Kompresivní obvaz lze vylepšit elastickým obinadlem. Při krvácení z poraněných křečových žil má škrtidlo přiložené na lýtku za následek podstatné zhoršení stavu.

Modelová situace
Velmi dobrým cvičením, je trénink vázání tlakového obvazu na ruku. Situace – pracujete na táboře s nožem a poraníte si zápěstí řeznou ránou a začnete tepenně krvácet. Úkolem zachraňujícího je :
1. ucpat ránu prsty (je nutné se nějak chránit [VIZ kap.6.], tedy celou simulaci provádět v latexových rukavicích)
2. raněného položit na zem a paži zdvihnout do výšky (zmenšit tak tlak vytékající krve)
3. nad ránou nejdříve zaškrtit a pak uvázat tlakový obvaz (pevně)
4. škrtidlo povolit
5. v případě že prosakuje – přidat tlakový obvaz
6. po třetí prosáklé vrstvě – zaškrtit škrtidlem a nechat zaškrcené do příjezdu záchranky