Další díl seriálu “11 nejčastějších chyb první pomoci” je o hromadných neštěstích…Tedy ne o málopravděpodobných pádech letadel, které známe z televizí (a z Lostu ;), ale o běžných případech autonehod, požárů, kdy se může zranit více lidí zároveň…

Špatně
Může se stát, že se dostanete k hromadnému neštěstí. To je definováno jako situace, kdy počet raněných výrazně převyšuje počet zachránců a jejich možnosti.
Chybou v takových případech bývá to, že zachránce (podobně jako u první kapitoly) začne zachraňovat dřív, než prohlídne prostor. Mohlo by se stát, že začne ošetřovat relativně banální zranění, přičemž jeho pomoc bude potřebovat mnohem víc někde jinde.
Často se také stává, že laici-záchranáři ošetřují ty, kteří jsou nejvíce slyšet. Tento výběr je však omylný, ale pochopitelný.

Dobře
K rozhodnutí v jakém pořadí ošetříme raněné by mohlo pomoci sledující rozdělení podle důležitosti ošetření:
1. Stavy bezprostředního ohrožení života. První pomoc rozhoduje o přežití, musí být poskytnuta téměř okamžitě.
Myslíme tím :
- masivní krvácení
- bezvědomí
- dušení
- bezdeší
- bezvědomí se zástavou krevního oběhu
- šok
- pneumatorax

2. Stavy hrozící šokem, invaliditou nebo jinou vážnou újmou. První pomoc odvrací potenciální ohrožení života nebo hrozící invaliditu. Musí být poskytnuta brzy a v žádoucí kvalitě.

3. Stavy při nichž první pomoc zmírňuje utrpení raněného (nemocného). První pomoc přináší úlevu, vytváří předpoklady pro příznivý průběh dalšího ošetření. Může být poskytnuta po předchozí přípravě, tedy s časovým odkladem.

4. Stavy jež první pomoc nevyžadují. První pomoc stav pacienta a průběh léčby neovlivní. V těchto případech má význam psychická podpora (uklidnění postiženého).

Při rozhodování také uvažujeme nakolik je první pomoc pro zachránce spojena s rizikem vlastního ohrožení. Např.auto u zraněného může vybuchnout.
Při rozhodování komu pomoci uvažujeme tak, abychom zachránili, co největší počet lidí.
Při velmi malém počtu zachránců na mnoho raněných : stav, kdy raněný nevykazuje nejzákladnější životní funkce, považujeme za exitus (opatrně s takovým rozhodnutím).

Hromadná neštěstí bývají pro První Pomoc nejsložitější. V nich si často neví rady ani profesionální záchranáři

Modelová situace
Připraví se neštěstí, kde je hodně raněných. Aby situace byla jednoduší – na raněné lze pouze napsat jaké mají zranění. Úkolem skupinky záchranářů je tyto raněné seřadit dle důležitosti.
Po zakomponování do všech zásad :
1. Člověk, který řídí zásah
2. Pozorování situace
a. Bezpečnost
b. Počet raněných a jejich zranění
3. Přemýšlení
a. Co se podnikne – kdo co zajistí
i. Kdo si vezme jakého raněného?
ii. Kdo zavolá záchranku?
iii. Kdo zajistí bezpečnost (např. zastaví provoz)?
iv. Kde se budou shromažďovat méně ranění pohybliví ranění?
b. Sestavení „pořadníku“
4. Reaguj
a. Praktické provedení může a nemusí být…