Napadla mě další pěkná myšlenka. Televizí ovládané osvětlení. Co z toho? Toto přizpůsobené osvětlení zajistí minimální námahu očí při sledování filmu a také maximální kvalitu. Vysvětlím hned.

Klíčové je lidské oko. Sice tento orgán obdivuji, ale má svoje omezení. Dokážeme vnímat jas v obrovském rozmezí (0,001 až 10000cd/m2) – tedy od svitu svíčky po sluneční osvětlení. Nikoliv však současně. Oko používá několik mechanismů jak se přizpůsobit danému osvětlení.

Vždy se přizpůsobí na střední geometrickou hodnotu jasu a pak poskytne obraz od černé barvy do bílé s určitým počtem barev (rozsahem jasů). V případě dostatečného osvětlení vnímá jasy s poměrem 1000:1. Je-li scéna osvětlená nedostatečně, sníží se vnímaný kontrast na 10:1.

Cože? Polopaticky řečeno: Díváte-li se na film a máte přitom zhasnuto, je Vám dopřáno maximálnímu kontrastu, který film poskytuje, ale velmi přitom namáháte oko, které je nuceno s každou scénou (a změnou střední hodnoty jasu) měnit přizpůsobení oka. Díváte-li se na televizi (počítač) s příliš vysokým osvětlením, oko se téměř nenamáhá, ale neshoduje-li se intenzita osvětlení se scénou v obrazovce, přicházíte o detaily, které televize poskytuje (kontrasty televizního přenosu v rozsahu 100:1, filmy na DVD pravděpodobně více).

Řešení: No a mě napadlo, že by se osvětlení místnosti mohlo měnit podle toho, jaký film by v televizi běžel. Samozřejmě ne tak dynamicky jako jednotlivé scény, ale s určitým zpožděním. Osvětlení by tak reagovalo na to, zda se díváte na film, kde jsou noční scény nebo na film, který se odehrává venku. Oko by se tak nenamáhalo a vy si užili obraz s maximálním kontrastem. Je to maličkost, která by vylepšila požitek z domácího kina.. :)